Jak poradzić sobie z nieznośnym miauczeniem kota?

Kocie miauczenie jest zwykle oznaką zadowolenia, odprężenia czy dobrej zabawy pupila. Jednak zdarzają się sytuacje, w których miauczenie kota staje się uciążliwe. Sprawdź, jak radzić sobie z nieznośnym miauczeniem? 

Przyczyny uciążliwego miauczenia kota mogą być różne. Opiekun powinien zacząć od diagnozy, czy zwierzak nie cierpi na jakąś chorobę, np. może miauczeć z powodu bólu. Innym czynnikiem wpływającym na wydawanie przez kota nieznośnych dźwięków może być jego okres dojrzewania. Najczęściej rozpoczyna się on po 6 miesiącu życia i wtedy kotce zaczyna się ruja, podczas której głośno miauczy, nawołując kocury i bardzo chce wyjść na dwór. 
Uciążliwe miauczenie może pojawić się również, gdy kot tęskni za poprzednim miejscem lub opiekunem, który wyszedł z domu. Zwierzaki często stresują się zmianą otoczenia, związaną np. z przeprowadzką. Jeśli opiekuna nie ma w domu i w tym czasie kot nie ma z kim się pobawić czy zaczyna tęsknić i głośno miauczeć. Aby zwierzak czuł się komfortowo i bezpiecznie opiekun powinien dostarczać mu jak największej ilości uwagi i rozrywki.

Rozwiązania na kłopoty z miauczeniem

Najlepiej wybrać się do weterynarza, który pomoże w trafnej diagnozie przyczyny niepokojącego miauczenia. W przypadku częstego przebywania kota w samotności czy nudy opiekun powinien poświęcić swojemu pupilowi większej ilości czasu na przebywanie z nim i zabawę. 
Jeżeli kotka ma ruję można rozważyć poddanie jej sterylizacji. Dzięki temu będzie spokojniejsza i przestanie głośno nawoływać inne koty. Dobre efekty dają także wtyczki do kontaktów z kocimi feromonami, które przynoszą ukojenie kociej psychice.
Pamiętajmy również o tym, że koty lubią manipulować człowiekiem i wykorzystują miauczenie jako sposób na zdobycie przekąski czy zwrócenie na siebie uwagi. Tego typu zachowania zwierzaka powinno się bagatelizować, a jeśli taka strategia nie odnosi skutku to opiekun może spróbować przyzwyczaić kota do regularnego planu dnia. Codzienne nawyki, których nabierze kot spowodują, że będzie on wiedział kiedy jest czas przeznaczony na karmienie, pora zabawy oraz chwila na odpoczynek.