Dlaczego odrobaczanie kotów jest ważne?

Odrobaczanie w pierwszych tygodniach życia małego kotka jest bardzo istotne dla jego późniejszego zdrowia. Zabieg przeprowadzany jest przed szczepieniami i zapewnia ochronę kociąt przed robakami i pasożytami.

Choroby wywoływane przez robaki i pasożyty są bardzo niebezpieczne dla kociąt. Najczęściej dochodzi do nich kiedy matka kociąt jest zarażona jakimś robakiem, który wraz z mlekiem matki zostaje wyssany przez młode. Ponad to larwy pasożytów mogą egzystować w otoczeniu nawet kilka tygodni, przez co nawet stare zanieczyszczenia na misce czy resztki kału mogą stanowić źródło zarażania się kociąt robakami. Najczęstszymi objawami, które występują w przypadku zarobaczanie kotka są: anemia, osowiałość, kaszel, nadmierny apetyt lub jego brak, wymioty i biegunka, ból brzucha czy zaropiałe oczy.

Od kiedy i jak odrobaczać koty?

Odrobaczanie kociąt możemy przeprowadzić już po kilku tygodniach od urodzenia. Najpowszechniejszym terminem jest 4 tydzień życia kociaka. Następnie preparaty odrobaczające powinno się podawać co dwa tygodnie do 3. miesiąca życia pupila. Kiedy kot skończy rok odrobaczanie należy wykonywać co trzy lub sześć miesięcy. Ten krótszy okres między zabiegami wskazany jest dla kotów przebywających często na zewnątrz i tych mających kontakt z innymi zwierzakami. Dla kotów, które cały czas przebywają w domu okres sześciu miesięcy między kolejnym odrobaczaniem jest optymalny.
Sposobów na odrobaczanie kociąt jest całkiem dużo, jednak najpopularniejszymi lekami stosowanymi u małych kotków są pasty, tabletki oraz krople. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że dobór środka na robaki warunkuje wiek i waga pupila. Dobrym rozwiązaniem jest także konsultacja z lekarzem weterynarii.
Tabletki i pasty to środki doustne, które powinno się podawać zwierzakowi co 14 dni. Działają one na dojrzałe formy pasożytów bytujące w układzie pokarmowym kociaka. Teoretycznie preparaty doustne nie są tak efektywne jak krople, którymi skrapla się kark zwierzaka. Ten drugi lek odrobaczający wystarcza na 30 dni i jest skuteczny zarówno na formy dojrzałe pasożytów, jak i te, które krążą jeszcze we krwi kota.