Rasy psów najlepsze dla ludzi aktywnych

Osoby chcące kupić lub adoptować psa powinny brać pod uwagę rasy, które będą pasować do nich usposobieniem. Lubisz aktywny tryb życia? Sprawdź, jakie rasy pasują do Ciebie najlepiej! 
Wybór odpowiedniego psa to nie jest prosta sprawa, która wiąże się z odpowiedzialnością za swojego czworonożnego przyjaciela. Taka decyzja nie może być uwarunkowana uroczym wyglądem szczeniaka, bowiem konsekwencje pochopnego wyboru mogą być fatalne. Leniwe i nieżywiołowe psy będą się męczyć z biegającym codziennie opiekunem, z kolei temperamentny czworonóg może nabawić się depresji, gdy pozbawimy go możliwości wybiegania się na świeżym powietrzu zostawiając stale w ciasnym mieszkaniu. 

Psy idealne dla miłośników aktywności

Jednymi z najlepszych ras psów dla aktywnych są te, które początkowo były przeznaczone do polowań lub pasterstwa, tj. setery czy pointery. Psy te uwielbiają ruch i zabawy na świeżym powietrzu. Seter irlandzki dodatkowo bardzo lubi wodę. 
Warto także wspomnieć o żywiołowych bokserach, których nie trzeba zmuszać do spaceru, bowiem psy te o każdej porze dnia są niezwykle aktywne. 
Kolejne rasy, które idealnie sprawdzą się jako towarzysze, np. porannego joggingu to wyżeł weimarski i beagle. Są to bardzo wszechstronni przyjaciele, z którymi pobawimy się zarówno w miejskim parku, jak i w wiejskiej zagrodzie. 
Najpopularniejszą grupą psów dla aktywnych są owczarki, które od wielu lat pełnią różne role w kontaktach z ludźmi. Owczarek australijski, uznawany za jednego z najbystrzejszych psów, to świetny kompan dla miłośników aktywności fizycznej, którzy będą chętnie poświęcać czas na zabawę z psem na świeżym powietrzu, np. na psie sporty - agility czy frisbee. W konkurencjach sportowych doskonale radzą sobie również owczarki szkockie Collie oraz Border Collie. Warto zaznaczyć, że psy tej drugiej rasy uznawane są za najmądrzejsze psy świata. Cechuje je także wyjątkowa aktywność oraz posłuszność człowiekowi.
Na koniec nie sposób pominąć owczarków niemieckich, które są szczególnie polecane dla ludzi aktywnych. Ten najpowszechniej wykorzystywany do współpracy z ludźmi pies wymaga intensywnej chociaż niedługiej codziennej dawki ruchu.