Jakich błędów unikać jako właściciel psa?

Samo kupienie psa to nie sztuka, trzeba jeszcze go wychować. Niestety wiele właścicieli czworonogów popełnia błędy. Jakie są podstawowe przewinienia psich opiekunów i czego powinniśmy unikać?

Pies to nie dziecko!

Niektórzy opiekunowie darzą swoje psy tak dużym uczuciem, że pozwalają im prawie na wszystko nie reagując, a nawet aprobując niewłaściwe zachowania psiaków. To bardzo złe podejście, które w żaden sposób nie wychowuje pupila i skutkuje tym, że czworonóg nie odróżnia dobrego zachowania od złego. W konsekwencji może doprowadzić to do takiej sytuacji, że pies nie będzie reagować na żadne komendy, a co gorsza zdominuje właścicieli. 

Wychowanie na starcie

Już od szczeniaka należy pracować nad właściwym zachowaniem psa w różnych sytuacjach. Na przykład, gdy szczeniak wymusza od nas jedzenie w czasie obiadu lub wskakuje na łóżko podczas spania musimy być stanowczy i nie reagować na postępowanie pupila. Pamiętajmy, że jeżeli nie nauczymy psa właściwych zachowań w wieku szczenięcym później jest to o wiele trudniejsze. Innym, powszechnie popełnianym przez nas błędem jest pocieszanie i głaskanie psa kiedy ten jest przestraszony czy zestresowany, np. podczas burzy. Zamiast dmuchać na swojego psa właściciel powinien pokazać mu, że nie ma się czego bać i trzeba być odważnym. 

Dom dostosowany do psa

Duży i często popełniany błąd to niewłaściwy wybór rasy psa do warunków mieszkaniowych. Należy zaznaczyć, że wielkość mieszkania, jego rozkład, lokalizacja czy przedmioty znajdujące się w nim również mają duże znaczenie dla wybranego psa. Nie powinniśmy skazywać dużych psów, które potrzebują dużej ilości ruchu na życie w małej kawalerce. 
Warto również przygotować mieszkanie przed pojawieniem się w nim nowego członka rodziny, żeby pies nie tylko zrobił w naszym mieszkaniu "demolki", ale żeby nie zrobił sobie krzywdy czy zjadł czegoś trujące.

Przedstawiliśmy jedynie najpowszechniejsze błędy popełniane przez właścicieli psów. Pamiętajmy, że chociaż przy małym uroczym szczeniaczku łatwo się rozczulić, to musimy być odpowiedzialni i podejmować rozważne decyzje, które przyczynią się do wychowania naszego pupila na mądrego psa.