Jak oswoić psa z jazdą samochodem?

Chcesz ruszyć w drogę, a Twój pies jest niespokojny, szarpie się i nie chce wsiąść do samochodu? A może podczas jazdy ma mdłości i wymiotuje? Sprawdź, co zrobić żeby Twój pupil przyzwyczaił się do podróżowania samochodem i je polubił! 

U wielu niewytresowanych psów podczas jazdy samochodem mogą występować objawy lękowe, tj. drżenie całego ciała, wycie, szczekanie czy mocne ślinienie się. Oprócz tego pies może mieć chorobę lokomocyjną, która objawia się zwykle wymiotami i nieprzyjemnymi zapachami w aucie. Dlatego właśnie przyzwyczajanie psa do podróży środkami lokomocji najlepiej rozpoczynać od szczeniaka. 

Przyzwyczajanie psa do samochodu krok po kroku

Oswajanie psa z jazdą autem nie może być nagłe, a stopniowe. Krok po kroku powinniśmy przyzwyczajać pupila do
nowego miejsca i sposobu przemieszczania się. W początkowym etapie istotne jest, aby pies nie uciekał na widok samochodu. Jeśli pojazd nie budzi w nim lęku można rozpocząć socjalizację pupila z autem.
Najlepiej zacząć od dania zwierzakowi dowolności, żeby mógł spokojnie powęszyć przy samochodzie i przekonać się, że mu nie zagraża. Kiedy pies już wskoczy do auta opiekun powinien go pochwalić i nagrodzić jakimś smakołykiem. 
Następnym krokiem jest akceptacja dźwięków wydawanych przez samochodowy silnik. Aby pupil nie bał się już od początku przebywania w aucie, odpalamy samochód przed jego wskoczeniem, żeby pies znajdował się już w uruchomionym samochodzie.
Po oswojeniu się pupila z siedzeniem w samochodzie przechodzimy do krótkich, 15-20 minutowych przejażdżek, które przyzwyczają go do jazdy autem. Takie przejażdżki należy powtarzać kilka dni z rzędu, stopniowo wydłużając czas ich trwania. Po każdej takiej podróży pies musi być pochwalony za swoją odwagę i nagrodzony.

Bezpieczeństwo psa w samochodzie

Podczas jazdy samochodem należy pamiętać, że psy powinny być bezpiecznie usytuowane i zapięte. Właśnie dlatego zaleca się, żeby duże psy wozić w bagażniku, który zapewnia im więcej miejsca. Mniejsze zwierzaki mogą podróżować na tylnym siedzeniu w transporterze lub szelkach. Dobrze jest, gdy podczas każdej jazdy samochodem psu towarzyszy także jego ulubiona zabawka czy przekąska.