Czy warto adoptować czworonoga ze schroniska?

Zwierzęta w znacznym stopniu wpływają na życie człowieka. Obecność pupila w domu uczy nas odpowiedzialności, tolerancji, a także czułości i wrażliwości na potrzeby innych. Czworonożnego przyjaciela wcale nie musimy kupować! Alternatywę stanowi adopcja.

Przygarnianie zwierzaka ze schroniska staje się coraz popularniejsze. Należy jednak pamiętać, że zaadoptowanie czworonoga ze schroniska to duże wyzwanie. Z drugie strony taki czyn przynosi wiele radości oraz poczucie spełnienia dobrego uczynku. 

Na co zwrócić uwagę przed adopcją czworonoga?

Musimy mieć świadomość tego, że zwierzaki ze schroniska to bardzo często ofiary przemocy, które spotkało wiele krzywd zarówno ze strony ludzi, jak i innych zwierząt. Aby nasz nowy pupil przełamał lęki związane z traumatycznymi przeżyciami i zaczął żyć normalnie musimy wykazać się dużym zaangażowaniem i cierpliwością. Niosąc pomoc słabszemu zwierzakowi możemy poczuć się jak prawdziwi bohaterzy. Na przykład psy wzięte ze schroniska będą czuć wdzięczność wobec nas, szybciej zacieśnią więzi ze swoim „wybawcą” i będą okazywać mu posłuszeństwo.
Z kolei w przypadku kotów musimy pamiętać o istotnej różnicy między nimi, a psami. Otóż pies przywiązuje się do człowieka, natomiast kot do miejsca. Koty potrzebują domu, który podobnie jak ludzie traktują jako komfortowe i bezpieczne miejsce. Dlatego kot okaże nam dużo wdzięczności i wierności jeśli tylko podzielimy się z nim naszą domową przestrzenią. 

Przeanalizuj ostateczną decyzję!

Wiemy już, że zaadoptowanie psa czy kota to miłosierny gest, który często wymaga od nas miesięcy ciężkiej pracy nie tylko nad naszym czworonogiem, ale i nad nami samymi. Jako opiekunowie zwierzaka ze schroniska musimy nauczyć się pewnych nowych nawyków, które pomogą wyeliminować niepożądane zachowanie pupila. Ponadto bywa czasem tak, że niektóre z tych zwierząt zachowują się agresywnie wobec dzieci, co jednak nie wynika z ich złej natury, ajest konsekwencją nieszczęść, które spotkały je w przeszłości. 
Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zaadoptowaniu czworonoga przeanalizujmy wszystkie pozytywne i negatywne aspekty takiego kroku.