Co robić, gdy zaginie nam pies?

Kiedy zaginie pies, właściciel bardzo szybko może wpaść w panikę. Warto przygotować się na tak przykrą sytuację, żeby efektywnie i szybko rozpocząć poszukiwania, w których czas ma bardzo duże znaczenie. Sprawdź, jakie kroki podjąć w przypadku zaginięcia psa?

Najpierw trzeba opanować emocje i jak najszybciej przejść do działania. Poszukiwania warto zacząć od przejechania się samochodem czy rowerem po okolicy, w której mieszkamy i miejscach, po których najczęściej spacerowaliśmy z naszym czworonogiem. W trakcie poszukiwań przeprowadźmy wywiad z przechodniami i pracownikami okolicznych sklepów dokładnie opisując wygląd i rasę naszego psa oraz podając im swój numer telefonu do kontaktu w przypadku napotkania zwierzaka. 

Przygotowanie ogłoszenia o zaginięciu psa

Jeżeli pierwsze kroki nie przyniosą pozytywnych efektów trzeba jak najszybciej przygotować i wydrukować ogłoszenie, a następnie rozwiesić je w okolicy naszego domu, słupach i tablicach ogłoszeniowych, okolicznych sklepach, a także lecznicach weterynaryjnych i innych miejscach, które często odwiedzaliśmy z naszym pupilem. W treści ogłoszenia należy zawrzeć takie dane jak rasa, płeć, cechy charakterystyczne, zdjęcie na jasnym tle, telefon kontaktowy oraz ewentualną informację o nagrodzie za znalezienie psa. 
Ogłoszenie o zaginięciu naszego czworonoga możemy także umieścić na lokalnych forach internetowych, popularnych portalach ogłoszeniowych, np. olx.pl i gumtree.pl oraz serwisach społecznościowych, tj. facebook i poprosić znajomych o udostępnienie postu na swoich profilach.

Spotkanie z hyclem i odwiedziny w schronisku dla zwierząt

Od 1997 roku wszystkie gminy w Polsce mają obowiązek wyłapywania bezpańskich zwierząt i opiekę nad nimi zatem warto skontaktować się z miejscowym hyclem, którego dane teleadresowe znajdziemy w lokalnym urzędzie miasta i gminy. Warto odwiedzić również najbliższe schronisko dla zwierząt, bowiem nasz pies mógł zostać już odłowiony i czeka tam na właściciela.

Wizyta w lecznicy weterynaryjnej

Zdarza się, że osoby, które spotkają błąkającego się zwierzaka udają się z nim do lokalnej lecznicy weterynaryjnej, żeby dowiedzieć się, jak postępować w takim przypadku. Weterynarz może skojarzyć opis psa i pomóc nam w kontakcie z osobą, która przyprowadziła zwierzaka do lecznicy.