Jakie zabawy wybierać dla kota?

Zabawa z kocim przyjacielem to jedna z najmilszych czynności dla opiekuna. Bywa jednak, że koty nie wykazują chęci do bawienia się. Podpowiadamy, jakie zabawy i zabawki są najbardziej interesujące dla zwierzaka?

Po pierwsze nie powinniśmy zmuszać kota do zabawy, bowiem on sam świetnie wie kiedy ma ochotę się bawić i ruszać. Jeżeli zwierzak nie ma możliwości wyjścia na dwór, powinien mieć zagwarantowaną rozrywkę dwa razy dziennie, trwającą po około 30 minut. Taka porcja aktywności będzie właściwa dla udomowionego kota, który ma ograniczony dostęp do rozrywek dostępnych na wolnym powietrzu.

Zabawki dla kota


Zabawa w polowanie

Polowanie to naturalny instynkt kotów pochodzący od ich drapieżnych przodków. Nic więc w tym dziwnego, że zabawy które sprawiają im najwięcej radości to te, podczas których mogą coś złapać czy upolować. Doskonale sprawdzają się tutaj sztuczne myszy ciągnięte na sznurku, kule wypełnione smakołykiem czy kocimiętką. Ważne jest, żeby zabawki nie ważyły zbyt dużo, ponieważ kot po zabawie ze swoją „zdobyczą” lubi złapać ją w zęby i zabrać do swojego kąta.
Koci instynkt myśliwego uwidacznia się także w zabawach w chowanego, czego przejawem jest np. ukrywanie się kota w pudełku. Koty uwielbiają szukać i odkrywać ciekawostki, dlatego właśnie świetnymi zabawkami są dla nich zwykłe puste kartony czy rolki po papierach. Genialnym pomysłem na wspólną zabawę z pupilem może okazać się ganianie się po mieszkaniu. Pobiegnijmy za kotem do jednego pomieszczenia, a następnie zacznijmy z niego uciekać, tak aby zwierzak zaczął nas gonić. Frajda dla kota gwarantowana!

Zabawa to samo zdrowie!

Wspólne zabawy z pupilem odgrywają bardzo ważną rolę nie tylko w budowaniu więzi ze zwierzakiem, ale także dla jego zdrowia. Dostarczają mu pewnej dozy ruchu, a dodatkowo zapobiegają frustracji, depresji i osowiałości pupila.
Pamiętajmy jednak, żeby w przypadku kotów unikać zabaw z wykorzystaniem naszych dłoni. Nasz pupil nie powinien kojarzyć naszych kończyn z zabawkami. W celu zapobiegnięciu ewentualnym, niespodziewanym atakom na nasze ręce lub nogi powinniśmy uczyć kota od najmłodszych lat zabawy przedmiotami przeznaczonymi do zabawy.